Australia splits honours in tri-nations

by Val Febbo

The Right at Home Jackaroos and Para-Jackaroos have continued to perform on the greens of Royal Leamington Spa following day one of the Tri-Nations against Scotland and Ireland, as well as further intra-squad matchups.

Following two sessions against fellow members of the national team, the Australia Green teams took on Ireland while the Gold team faced Scotland in the final block of matchups.

The men’s Green squad split honours after two encounters against the Irish, while the women’s team concluded proceedings with a win and a draw.

Against the Scots, the Gold teams both split the honours from two respective matches played.

Session one:

  • VI mixed pairs – Helen Boardman & Fred McConnell (Australia Gold) def by Serena Bonnell & Jake Fehlberg (Australia Green) 9-18
  • Men’s pairs – Wayne Ruediger & Aaron Wilson (Australia Gold) def Barrie Lester & Cody Packer (Australia Green) 21-19
  • Men’s triples – Matt Lucas, Corey Wedlock & Carl Healey (Australia Gold) def Jesse Noronha, Aaron Teys & Ben Twist (Australia Green) 20-11
  • Para women’s singles – Alison Meakin (Australia Gold) def by Cheryl Lindfield (Australia Green) 14-15
  • Women’s fours – Jamie-Lee Worsnop, Genevieve Delves, Chloe Stewart & Rebecca Van Asch (Australia Gold) def by Kylie Whitehead, Kristina Krstic, Lynsey Clarke & Dawn Hayman (Australia Green) 8-17
  • Women’s singles – Ellen Ryan (Australia Gold) def Natasha Van Eldik (Australia Green) 21-17
  • Para men’s pairs – Tony Bonnell & Chris Flavel (Australia Gold) def by Damien Delgado & Josh Thornton (Australia Green) 4-31

Session two:

  • Para women’s singles – Cheryl Lindfield (Australia Gold) def by Alison Meakin (Australia Green) 18-19
  • Women’s pairs – Ellen Ryan & Rebecca Van Asch (Australia Gold) def by Lynsey Clarke & Natasha Van Eldik (Australia Green) 10-20
  • Women’s triples – Genevieve Delves, Jamie-Lee Worsnop & Chloe Stewart (Australia Gold) def Kylie Whitehead, Kristina Krstic & Dawn Hayman (Australia Green) 17-12
  • Para mixed triples – Helen Boardman, Tony Bonnell & Damien Delgado (Australia Gold) def by Serena Bonnell, Josh Thornton & Chris Flavel (Australia Green) 8-17
  • VI men’s singles – Fred McConnell (Australia Gold) def Jake Fehlberg (Australia Green) 21-16
  • Men’s fours – Carl Healey, Matt Lucas, Wayne Ruediger & Aaron Wilson (Australia Gold) def Barrie Lester, Aaron Teys, Cody Packer & Ben Twist (Australia Green) 14-11
  • Men’s singles – Corey Wedlock (Australia Gold) def Jesse Noronha (Australia Green) 21-8

Session three:

  • Men’s triples – Jesse Noronha, Aaron Teys & Ben Twist (Australia Green) def by Adam McKeown, Gary Kelly & Ian McClure (Ireland) 10-17
  • Men’s pairs – Barrie Lester & Cody Packer (Australia Green) def Sam Barkley & Martin McHugh 23-16
  • Men’s triples – Matt Lucas, Corey Wedlock & Carl Healey (Australia Gold) def Stewart Anderson, Iain McLean & Darren Burnett (Scotland) 17-12
  • Men’s pairs – Wayne Ruediger & Aaron Wilson (Australia Gold) def by Paul Foster MBE & Derek Oliver (Scotland) 14-17
  • Women’s singles – Natasha Van Eldik (Australia Green) def Shauna O’Neill (Ireland) 21-7
  • Women’s fours – Kylie Whitehead, Kristina Krstic, Lynsey Clarke & Dawn Hayman (Australia Green) drew Megan Devlin, Ashleigh Rainey, Courtney Meneely & Lara Reaney (Ireland) 13-13
  • Women’s singles – Ellen Ryan (Australia Gold) def by Dee Hoggan (Scotland) 18-21
  • Women’s fours – Jamie-Lee Worsnop, Genevieve Delves, Chloe Stewart & Rebecca Van Asch (Australia Gold) def Hannah Smith, Claire Johnston, Lauren Baillie-Whyte & Caroline Brown (Scotland) 17-9