National Squads

Bowls Australia (BA) has four National Squads who represent Australia on the international stage.

The top-tier BCiB Australian Jackaroos, the second-tier feeder squad known as the BCiB Australian Emerging Jackaroos, the third-tier development squad known as the BCiB Pathways Jackaroos, the squad made up of bowlers with a disability known as the BCiB Australian Para-Sport Jackaroos and the BCiB Australian Over-60s Jackaroos.

BA thanks BCiB Insurance Brokers for their ongoing support of the High Performance program.

See below for the current squads:

BCiB Australian Jackaroos – Women
Lynsey Clarke (Tweed Heads, QLD)
Kelsey Cottrell (St Johns Park, NSW)
Genevieve Delves (Raymond Terrace, NSW)
Dawn Hayman (St Johns Park, NSW)
Carla Krizanic (Sunbury, VIC)
Kristina Krstic (Manning Memorial, WA)
Ellen Ryan (Cabramatta, NSW)
Chloe Stewart (Tweed Heads, QLD)
Rebecca Van Asch (Invermay, TAS)
Natasha Van Eldik (Raymond Terrace, NSW)

BCiB Australian Jackaroos – Men
Carl Healey (Cabramatta, NSW)
Barrie Lester (Burleigh Heads, QLD)
Jesse Noronha (Cabramatta, NSW)
Wayne Ruediger (Grange, SA)
Aron Sherriff (Club Helensvale, QLD)
Aaron Teys (Warilla, NSW)
Ben Twist (St Johns Park, NSW)
Corey Wedlock (Warilla, NSW)
Aaron Wilson (Cabramatta, NSW)

Emerging Jackaroos
Nathan Black (West Lakes, SA), Kira Bourke (Tweed Heads, QLD), Jay Bye-Norris (Lilydale, VIC), Nick Cahill (Tweed Heads, QLD), Jayden Christie (Club Helensvale, QLD), Jarryd Davies (Glenroy, VIC), Mason Lewis (Engadine, NSW), Matt Lucas (Enoggera, QLD), Bolivia Millerick (Broadbeach, QLD), Cassandra Millerick (Broadbeach, QLD), Jacob Nelson (Belmont Services, QLD), Kane Nelson (Belmont Services, QLD), Cody Packer (Osborne Park, WA), Jake Rynne (North Toowoomba, QLD), Brianna Smith (St Johns Park, NSW), Joshua Studham (Holdfast Bay, SA), Kylie Whitehead (Wodonga, VIC), Mason Lewis (Engadine, NSW), Beau Prideaux (Cabramatta, NSW), Kate Matthews (Raymond Terrace, NSW), Chloe Morrison (Vikings, ACT), Jamie-Lee Worsnop (Cabramatta, NSW)

Para-Sport Jackaroos
AWD – Joshua Barry (Deer Park, VIC), Barry Brennan (Moama, VIC), Tony Bonnell (Broadbeach, QLD), Chris Flavel (Payneham, SA), Joshua Thornton (Murray Downs, VIC)
Vision Impaired – Jake Fehlberg (Burleigh Heads, QLD – Director Grant Fehlberg), Lynne Seymour (Thuringowa, QLD – Director Bob Seymour)

Pathways Jackaroos
Kate Argent-Bowden (Angaston, SA), Grace Moloney (Athurton, SA), Tyson Cromie (Yarrawonga, VIC), Brendan Gallagher (VIC), Dean O’Neil (Bundoora RSL, VIC), Tyson Wilson (Grange, SA), Jayden Zeller (Holdfast Bay, SA), Callum Murray (Engadine, NSW), Michael Phillips (Merrylands, NSW), Kyle Hansen (Taren Point, NSW), Britt Camp (Armidale Ex Services, NSW), Lauren Banks (New Norfolk, TAS), Makayla Gibson (Penguin, TAS), Jorja Maughan (Buckingham, TAS), Taelyn Male (Burnie, TAS), Isaac Maughan (Buckingham, TAS), William Coad (Kingborough, TAS), Lachlan Sims (Trevallyn, TAS)

Senior Jackaroos
Sam Laguzza (NSW), Steve Sullivan (VIC), John Bain (QLD), Terry Warder (NSW), Robbie Warren (NSW), Noelene Abe (WA), Beth Quinlan (NSW), Betty Herbertson (NSW), Anne Miles (VIC), Louise Witton (QLD)