#BPL10: Two debut teams qualify for finals

by Lachlan Williams

Two teams will play in the BPL10 finals in their debut campaign as sectional play came to a conclusion at Club Pine Rivers on Friday afternoon.

Despite losing their first two games of the competition, BPL debutants Tweed Heads Ospreys topped the standings after 14 rounds of play,  with 10 wins and four losses to their name.

SEE FULL GROUP STAGE RESULTS AND LADDER STANDINGS BELOW

Perennial contenders Sydney Lions were just one win back in second with an impressive shot difference of 51.

Perth Suns were level on points with the Lions, also winning nine games, but finishing in third with worse net set points.

RE-WATCH #BPL10 ACTION HERE

Melbourne Pulse joined the Ospreys as another new club to play finals, dominating their final two matches of group play to go into the finals in great form.

The Pioneers, Steamers and Pirates all finished on six wins after inconsistent performances across the competition, while the Roys managed just three wins.

The finals will be broadcast live on Fox Sports, Kayo Sports & Sky Sport NZ from 6pm AEDT.

The Pulse and Suns will compete in an elimination final, before the Ospreys and Lions fight it out for a spot in the grand final.

Follow the progress of #BPL10 below:

Day 4 results:

Round 13 – 

Perth Suns def Melbourne Roys 4-7 7-1 1-0

Brisbane Pirates def by Adelaide Pioneers 4-7 8-8

Sydney Lions def by Murray Steamers 6-5 5-8 0-2

Tweed Heads Ospreys def by Melbourne Pulse 4-10 4-11

Round 14 – 

Sydney Lions def Melbourne Roys 2-5 4-3 1-0

Tweed Heads Ospreys def Murray Steamers 7-3 7-6

Adelaide Pioneers def by Perth Suns 7-3 4-7 0-1

Brisbane Pirates def by Melbourne Pulse 4-4 2-11

Final group standings

Day 1 Results:

Round 1 –

Murray Steamers def Melbourne Roys 3-6 8-3 1-0

Brisbane Pirates def by Sydney Lions 4-4 2-9

Tweed Heads Ospreys def by Adelaide Pioneers 7-11 2-10

Melbourne Pulse def Perth Suns 6-3 4-7 1-0

Round 2 –

Tweed Heads Ospreys def by Perth Suns 1-5 7-7

Murray Steamers def by Melbourne Pulse 3-3 3-4

Melbourne Roys def Brisbane Pirates 6-5 4-6 2-0

Sydney Lions def Adelaide Pioneers 21-0 8-6

Round 3 –

Melbourne Pulse def by Adelaide Pioneers 4-8 6-6

Melbourne Roys def by Tweed Heads Ospreys 4-7 3-6

Perth Suns def by Sydney Lions 4-4 2-5

Brisbane Pirates def Murray Steamers 5-7 7-3 2-0

Round 4 –

Melbourne Roys def by Melbourne Pulse 1-8 6-6

Tweed Heads Ospreys def Sydney Lions 7-3 6-9 2-0

Murray Steamers def by Adelaide Pioneers 3-5 1-8

Brisbane Pirates def by Perth Suns 6-7 6-4 0-1

Day 2 Results:

Round 5 –

Adelaide Pioneers def Melbourne Roys 12-4 3-3

Murray Steamers def Perth Suns 10-1 8-4

Sydney Lions def Melbourne Pulse 6-3 4-5 1-0

Tweed Heads Ospreys def Brisbane Pirates 7-2 4-5 1-0

Round 6 –

Perth Suns def Melbourne Roys 4-4 11-4

Sydney Lions def Murray Steamers 9-3 7-4

Tweed Heads Ospreys def Melbourne Pulse 8-4 8-2

Adelaide Pioneers def by Brisbane Pirates 1-9 9-5 0-3

Round 7 –

Sydney Lions def Melbourne Roys 7-3 4-5 1-0

Tweed Heads Ospreys def Murray Steamers 11-2 3-7 1-0

Adelaide Pioneers def by Perth Suns 4-11 5-5

Brisbane Pirates def by Melbourne Pulse 9-8 1-5 0-1

Round 8 –

Tweed Heads Ospreys def Adelaide Pioneers 7-6 5-7 1-0

Melbourne Roys def by Murray Steamers 1-10 3-5

Brisbane Pirates def Sydney Lions 1-14 10-0 1-0

Melbourne Pulse def by Perth Suns 6-9 0-9

Day 3 Results :

Round 9 –

Sydney Lions def Adelaide Pioneers 8-7 5-5

Tweed Heads Ospreys def Perth Suns 11-6 7-3

Melbourne Roys def by Brisbane Pirates 5-4 4-7 0-1

Murray Steamers def by Melbourne Pulse 5-4 2-8 0-2

Round 10 –

Melbourne Roys def Tweed Heads Ospreys 5-4 6-3

Perth Suns def Sydney Lions 8-7 2-8 1-0

Brisbane Pirates def by Murray Steamers 2-13 5-5

Melbourne Pulse def by Adelaide Pioneers 3-6 5-4 0-1

Round 11 –

Adelaide Pioneers def by Murray Steamers 5-4 4-5 0-1

Tweed Heads Ospreys def Sydney Lions 4-6 6-1 1-0

Melbourne Roys def by Melbourne Pulse 2-5 0-8

Brisbane Pirates def Perth Suns 7-1 8-3

Round 12 –

Sydney Lions def Melbourne Pulse 8-5 4-4

Adelaide Pioneers def by Melbourne Roys 6-4 2-6 0-1

Murray Steamers def by Perth Suns 2-10 3-3

Tweed Heads Ospreys def Brisbane Pirates 5-3 9-4

#BPL10

November 12-15, 2019
Club Pine Rivers, Brisbane, Queensland